Segítség, nyaralni megyek!
Aki növényeket tart otthonában, az előbb-utóbb szembetalálja magát a problémával: mi lesz velük, miközben elutazunk? Ezt a témát fogjuk most körbejárni.
Előre leszögezem, hogy csodák sajnos nincsenek, ha egy hétnél tovább tart a nyaralás, akkor nincs más megoldás, keresni kell egy megbízható növényszittert. Fontos azonban, hogy az ő dolgát is minél jobban megkönnyítsük, ha esetleg legközelebb is szeretnénk a segítségére számítani, illetve az ennél rövidebb utazások előtt is jelentős óvintézkedéseket tehetünk a növényeink érdekében.
Az öntözésről általában
A növények vízfelvételét többek között a leveleken található gázcserenyílások párologtatásának intenzitása befolyásolja. A párologtatás során fellépő szívóerő hatására a gyökerek felveszik a vizet a talajból, aminek egy része a szállítószöveteken keresztül eljut a sejtekbe, másik része pedig a gázcserenyílásokon keresztül távozik. A sejtekben levő folyadék által kifejtett nyomás neve turgornyomás, amely, ha folyamatos a vízellátás, a növényi sejteket, és ezáltal például a leveleket is merevvé teszi. Amikor a növény nem jut elegendő vízhez, akkor csökken a turgornyomás, a levelek megpuhulnak, lógni kezdenek. Ha tartósan fennáll ez az állapot, akkor a szövetek elhalása is bekövetkezik, azaz a levelek és egyéb képletek elszáradnak. Az optimális öntözéssel ezt a folyamatot megelőzhetjünk, a nyaralás alatt azonban ez nehezebben kivitelezhető. Először is röviden nézzük át, milyen tényezők befolyásolják az öntözések gyakoriságát, és hogyan tudjuk ezeket a tényezőket befolyásolni.
Fény
A fény intenzitásának csökkentésével a párologtatás is csökken, kevesebb vizet veszít a növény. Ennek érdekében beállíthatjuk a leeresztett reluxát úgy, hogy csak kevesebb fényt engedjen be, vagy egy áttettsző függöny segítségével is gátolhatjuk picit a fény intenzitását. Ha egyik sem megoldható, akkor
helyezzük távolabb a növényeket az ablaktól. Amennyiben automatizált növénylámpát használunk, akkor csökkenthetjük a megvilágítás időtartamát a felére-kétharmadára.
Páratartalom
Hőmérséklet
Sajnos a nyári magas hőmérséklet is erősen hozzájárul a gyorsabb vízveszteséghez, ezt viszont nem érdemes klímával befolyásolni, hiszen az annyira kiszárítja a levegőt, hogy még többet ártunk vele. Ezért érdemes inkább a fény csökkentésével kapcsolatban említett reluxás vagy áttetsző függönyös megoldást alkalmazni, hiszen akkor két legyet ütünk egy csapásra.
Önöntöző kaspók
Passzív öntözés, olla
Vízigényes balkonnövényeknek lehet jó megoldás az olla használata. Ez egy vízzel töltött (általában hasas, de keskeny szájú) terrakotta edény kis fedővel, amelyet a földbe kell süllyeszteni annyira, hogy csak a szája látszódjon ki. A porózus agyagcserép a falán keresztül egyenletesen adja le a vizet a gyökereknek. Hasonló elven működő, felül műanyag víztározós, alul terrakotta passzív öntözőt szobanövényeknek is lehet kapni, általában mindenféle állatos formájú kivitelben. Ezek csak sűrű földkeverékben működnek megfelelő hatásfokkal, tapasztalatom alapján a laza földkeverékben nem tudják olyan jól leadni a vizet a közegnek.
Tennivalók közvetlenül az utazás előtt
Ha az erkélyen is vannak vízigényes növények, azokat érdemes a lépcsőházba vagy a lakásba költöztetni átmenetileg, hiszen a nyári melegben kint olyan hamar kiszárad a föld, hogy az 2-3 nap alatt végzetes
lehet. Ha ez semmiképp se megoldható, akkor tegyük őket árnyékosabb helyre, öntözzük be ezeket is jól és a földjüket fedjük be vastagon mulccsal, ez valamelyest lassítja majd a kipárolgást.
Növényszitterünk felkészítése
- Az egyik öntözést csináljuk végig a növényszitterrel együtt, hogy megismerhesse a növényeket és igényeiket.
- Minden infót, amit szóban elmondunk, írjunk is le, kiemelve a speciális igényeket, ha van ilyen. Én ehhez egy több oldalas, képes jegyzetet szoktam készíteni, ami akárki számára könnyen követhető. Ha ez nagyon profin sikerül, akkor az előző lépést is helyettesítheti.
- A növények cserepét valamilyen módon színekkel jelöljük meg, pl.: piros – nem kell öntözni, sárga – heti egyszer elég öntözni, kék – gyakori öntözést igényel.
Sajnos a legalaposabb előkészületek és a leghozzáértőbb növényszitter mellett is előfordulhat, hogy valamelyik növény nem éli túl ezt a rövid időszakot nélkülünk, így erre jobb, ha fejben előre felkészülünk és elfogadjuk a tényt. Szerencsére ma már szinte minden növény könnyen pótolható, úgyhogy a nyaralás alatt koncentráljunk inkább az új élményekre, hiszen ezek egy egész életre szólnak.
Vendégszerző: Láng Veronika @plantropia
Képek: @plantropia