Tillandsia gyorstalpaló

2. rész 

A webshopban jelenleg elérhető tillandsiák.

A tavalyi cikk folytatásaként fogadjátok szeretettel a második részt! Ha az első részre is kiváncsi vagy, itt tudod elolvasni. 

 A növények igényeinek ismeretében, amiről az első rész szólt, most továbblépünk. Ebben a részben néhány könnyebben tartható Tillandsiát mutatok be, amiket beszerezni sem komplikált. 
Az első és legfontosabb, hogy légy tisztában a lakásod adottságaival. Merre néznek a lakás ablakai? Milyen a hőmérséklet az év különböző szakaszaiban? 
Továbbá az is fontos szempont, hogy te milyen növényszülő vagy. Szeretsz naponta a növényeiddel foglalkozni? Vagy kicsit lustább vagy és nem állsz mellettük 0-24 öntözőkannával, párásítóval a kezedben? 
A tillandsia tartás a kettő között van valahol. A túlgondoskodás inkább káros, de kiszárítani sem szabad őket. Azok a fajok alkalmasak leginkább a lakásban való tartásra, amelyek hasonló hőmérsékleti és fényviszonyokat igényelnek, mint amit mondjuk akár egy panellakás is tud nyújtani. 

Tillandsia albida

Az egyik leggyakrabban tartott faj, nevét sűrűn fehér pikkelyszőrös megjelenéséről kapta.Hazája Mexikó, ahol sziklás hegyoldalakon él. Levelei körkörösen nőnek a felálló szárakon ami 30-40 cm magas lehet. Hamar nevel sarjakat, így a fiatal növény is szép telepet képez. Világos helyet és ritkább öntözést igényel. Télen akár fűtetlen világos helyen is tartható havi egyszeri öntözéssel.

Tillandsia butzii 

Eredeti hazájában száraz területeken epifitaként más növényeken nő, és kb. 15-30 centiméteresre nő meg Az álhagymás fajokhoz tartozik. Levelei talán a legszebbek a tillandsiák közül, barnás zölden csíkozottak és spirálisan megcsavarodnak. 

Tillandsia caput medusae 

Elterjedése Mexikótól Costa Ricáig terjed ennek a szintén álhagymás fajnak. 
Külseje kicsit bizarr, levelei sokszor csavartak. Virágzás után több sarjat nevel, így hamar telepet alkot. Tudományos nevét a mitológiai kígyóhajú Medusa szörnyalak után kapta.  

Tillandsia funckiana 

Ennek a Venezuelából származó fajnak a hajtásain sűrűn álló levelei olyan hatást keltenek, mintha egy kis fenyőféle lenne a növény. Telepet képző faj, melynek a virágai skarlátvörösek és a hajtáscsúcsból nyílnak. Kicsit érzékenyebb a kiszáradásra, gyakrabban párásítsuk mint a többi fajt.

Tillandsia harrishii

A Guatemalából származó növény bőrszövete sűrűn fehér pikkelyszőrös, ami csodás hamvas fehér színűvé teszik ezt a fajt. Inkább szabadban nyaraljon ha lehet! Levegőigényes növény, kicsit érzékeny a sok nedvességre. 

Tillandsia ionantha

Könnyen tartható strapabíró faj. Mexikótól Costa Ricáig találkozhatunk vele a természetben. Az egyik legváltozatosabb megjelenésű tillandsia. Általában 7-10 cm, de léteznek törpe és óriás változatai is. Virágai sötétlilák, fellevelei a virágzáskor bepirosodnak. Egyes változatoknál a teljes növény vörössé válik. A pozsgás jellegű fajokhoz tartozik. Leveleiben sok vizet tárol, ezért óvatosabb gondozást igényel. Ilyen faj a Tillandsia scaposa is.
Sok formabeli változata mellett van fehér virágú formája is. 

Tillandsia juncea

Mekikótól Bolíviáig található az elterjedési területe ennek a fűszerű fajnak. Levelei merevek, 20-30 cm hosszúak. Tartsuk világos helyen lehetőleg úgy, hogy a hosszú levelei ne sérüljenek. Sűrűn álló levelei sokáig vizesek maradhatnak, ezért az öntözésre érzékeny, kis vízadagokkal is beéri ha párásítjuk. 

Tillandsia pruinosa 

Ez az álhagymás faj Floridában, valamint Kubától Brazíliáig tertjedt el. 8-10 cm es növény virágzata sötétrózsaszín virágai sötétlilák. Pikkelyszőrei nem simulnak a bőrszövetéhez, ezért a levelek kicsit “borostás” megjelenésűek. Elvirágzás után sarjadzik és kócos kis teleppé alakul. Erős napsütés hatására az egész növény halványbordó színű lesz.

Tillandsia pseudobaileyi 

Dél -Mexikótól Nicaraguáig találkozhatunk vele. Közepes termetű faj, 25-30 cm hosszú csavarodó levelekkel. Az egyik legkönnyebben tartható strapabíró, álhagymás tillandsia. Elvirágzás után sok sarjat nevel, amit ha az anyanövényen hagyunk, szép borzas telepet kapunk.

Tillandsia streptophylla

Hazája Mexikótól Costa Ricáig terjed. Az álhagymás fajok közül az egyik legnagyobb termetű. Levelei hosszúak, visszafelé szabálytalanul csavarodva különleges megjelenésűvé teszik ezt a fajt. Idősebb korban virágzik, virágzata látványos sötétrózsaszínű, amely hónapokig díszíti a növényt. Nagy kedvencem ez a faj, lakásban tartva is szépen fejlődik! 

Tillandsia scaposa

Sokáig az ionantha változataként tartották számon, de már önálló faj az eltérő virágszerkezete miatt. Kisebb termete és kompakt formája miatt egy szobaablakban is könnyen elfér. Virágzás után sok sarjat nevel és idővel dús teleppé fejlődik. 

Tillandsia melanocrater

Mexikó, Guatemala és Costa Rica a hazája ennek a népszerű fajnak. Levelei 20-30 cm hosszúak. Virágzáskor és erős fényen vöröses árnyalatúak lesznek. Könnyen tartható, vízigényesebb mint az említett fajok. Akár cserépben is nevelhető. Az ültetőközegének lazának kell lennie! Például fenyőkéreg és kókuschips 50:50 arányú keveréke.

Tillandsia ‘Super Silver’

Ez egy hibrid növény, amely virág nélkül is látványos. Alapjuknál kiszélesedő levelei szürkésfehérek. Szétterülő növekedésűek, a levélrozetta általában 15-20 cm átmérőjű. 
Virágzata sötétrózsaszín bókoló amiben liláskék virágok nyílnak. Sajnos a virágzat kevésbé tartós, de így is hetekig díszíti a növényt. A lakás legvilágosabb ablakában a helye. Meghálálja a nyári szabadban tartást, virágzata hamarabb kifejlődik ilyen tartás mellett.  

Tillandsia usneoides - Szakállbromélia

Hazája Közép és Dél -Amerika ennek a legelterjedtebb fajnak. Csak magonc korában vannak gyökerei, majd teljesen gyökér nélkülivé válik. Akár 1-1,5 méter hosszúra is megnőhet. Fák ágain szakállszerűen csüng alá. Innen ered a magyar neve is - Szakállbromélia. Virágai aprók, zöld színűek és illatosak.
Világos ablakban a helye, ahol sose hagyjuk kiszáradni! Akár naponta érdemes finom vízpermettel párásítani.

Tillandsia velutina

Mexikó Chiapas tartományában és Guetamalában található az elterjedési területe a természetben. Száraz erdők lakója, így lakásban tartva sem a kényes fajok közé tartozik. Szereti a sok fényt, de a közvetlen nyári napsütést nem viseli el. Lila virágait a rozetta közepéből hozza. A levelei a virágok körül ilyenkor bepirosodnak.

Tillandsia xerographica

Hazája Mexikótól El Salvadorig terjed. Az egyik legnépszerűbb faj. A múltban olyan sokat gyűjtöttek belőle, hogy a vadonban majdnem kipusztult. A most kapható növények mind kertészeti termesztésből származnak. Levélrozettája akár 30-40 cm is lehet sűrűn pikkelyszőrös szinte fehér tőlük a növény. Virágzata magasan emelkedik a levelek fölé élénk sárgászöld színű és hosszan díszíti a növényt.

A felsorolásból sok faj kimaradt, igyekeztem olyanokról írni, amelyekkel biztos sikerélményetek lesz. A következő részben a tillandsiák szaporításáról, elhelyezéséről és a gyakoribb tartáshibákról lesz szó! 

 Nagyon köszönjük a cikket és a képeket Bertók Istvánnak, akit az Instagramon real.home.jungle néven találtok meg! ✨✨

Kövessétek Instagram és Tiktok oldalunk is, hogy mindig elsőkézből értesüljetek legújabb cikkjeinkről és informatív videóinkról!

Szólj hozzá

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a megjegyzéseket közzétételük előtt jóvá kell hagyni