Begóniák : A növényvilág félreértett dívái

A begóniákat a legtöbb gyűjtő alaptalanul kerüli, részben városi legendák, részben pedig az első sikertelen próbálkozások miatt – például amikor egy barkácsáruházból vásárolt Begonia rex nem marad életben. Sokan ezen a ponton el is könyvelik a begóniákat nehezen tartható, kiismerhetetlen lényeknek.

Ez azonban igazságtalan mellőzés, hiszen néhány alapvető ismerettel és megfelelő információval könnyedén szép eredményeket érhetünk el. Ráadásul bőven van miből válogatni, hiszen a begónia nemzetség az egyik legnagyobb, több mint 2000 fajt és még ennél is több hibridet foglal magában. 


Felfedezésük és elterjedésük

A nemzetséget Charles Plumier francia botanikus fedezte fel a 17. század végén a Karib-térségben, és Michel Begon, egy híres francia kormányzó és botanikai mecénás tiszteletére nevezte el. Az 1700-as években érkeztek Európába az első példányok, az 1800-as években megkezdődött a begóniák intenzív nemesítése azzal a céllal, hogy új szín-, levélváltozatokat és formákat hozzanak létre és olyan hibrideket fejlesszenek ki, amelyek jobban bírják az európai éghajlatot.

A begóniák eredetileg a trópusi és szubtrópusi területeken honosak, főként Dél- és Közép-Amerikában( itt található a legtöbb faj), Afrikában (főként Madagaszkáron), valamint Délkelet-Ázsiában. Általában párás esőerdők aljnövényzetében élnek, ahol a talaj tápanyagban gazdag, és a páratartalom magas. Néhány faj azonban sziklás területeken vagy fák kérgén is megtalálható.

Begónia nevelési alapszabályok 

Fény 

A begóniák nagyon fényigényesek, hiába élnek az erdők mélyén. Kint a természetben a fénymennyiség sokkal intenzívebb, és körbeveszi a növényeket, ezért egy trópusi erdő aljnövényzeteként is sokkal több fényt kap egy növény, mint beltéren, több méterre az ablaktól. Lakásban tartva a fény csak egy-két szögből, kisebb mennyiségben éri őket, így ablaktól távol tartva hamar pusztulásnak indulnak. Ezért az első számú szabály, hogy kizárólag ablak mellett neveld begóniáid, sötét vagy félárnyékos lakásban pedig érdemes lámpával kiegészítened, főleg a téli szezon alatt.

Napfürdőző Begonia tamo

Közeg 

Minden begónia rosszul tűri a túlzásba vitt locsolást. A gyökereik nagyon finomak, hajszálvékonyak, ezért a pangó víz a talajban gyorsan gyökérrothadáshoz vezet. Mindig használj laza közeget begóniáidnak. Ajánlott összetétel : Minőségi föld, perlit, kertészeti szén, apró fenyőkéreg vagy agyaggolyó. Ha nagyon jót akarsz, egy kis gilisztahumuszt is keverhetsz hozzá, kb. 1/5-ös arányban a virágföldhöz képest.

Locsolás 

Ahogy említettem, a begóniák gyűlölik a túllocsolást. Nagyon gyorsan gyökérrothadáshoz vezet, ami végzetes rájuk nézve.  Két locsolás között érdemes megvárni, míg kiszárad a föld teteje, viszont az sem jó, ha hagyjuk teljesen kiszárítani a növény közegét, ugyanis ha rendszeresen túlszárítjuk általában kitör a lisztharmat. (A lisztharmatról lejjebb olvashattok bővebben).

Összeségében az arany középút a titok a begóniák locsolásánál, nem szabad őket sem túllocsolni sem kiszárítani.

Tápozás 

Tápigényes növények, rendszeresen érdemes tápozni őket, télen is, ha mesterséges fényt kapnak. Jó ideje a Rain mix nevű tápoldatot használom, bevált, ezzel biztosan nem égetjük meg a begóniák vékony gyökereit.

Pára 

Ha 30-40%-nál kevesebb nálad a levegő páratartalma nagyobb kihívás lesz begóniát nevelni, az ideális páratartalom kb. 40-60%. Ha szeretnél páradúsabb levegőt, olvasd át ezt a cikket hozzá.

Semmiképp ne spricceld a begóniáidat, főleg ne este. Nagyon kontraproduktív, a páratartalmat jelentősen nem emeli, cserébe növeled vele a berohadó levelek és gombás fertőzések esélyét.

Ültetés 

 Akkor érdemes átültetni, ha azt veszed észre, hogy állandóan szomjas és hamar kiszárad a közeg, vagy ha azt látod, hogy a gyökerek telenőtték a cserepet. Gyakori hiba túl nagy cserépbe ültetni, ilyenkor túl lassan szárad ki a közeg, ez pedig szintén a kirohadó gyökérzethez vezet. Használj átlátszó cserepet, amivel szemmel tudod tartani a gyökérzetet! 

Tipp: A begóniák jobban fejlődnek nem túl mély cserépben, mivel gyökereik inkább sekélyesen terülnek. 

Ne piszkáld a gyökereket amikor átülteted a begóniádat, nem érdemes kivenni a régi közegből, mert csak megsérted a gyökérzetet és gyengíted a növényt. Egyszerűen csak ültesd be egy picit nagyobb cserépbe az eredeti földlabdával együtt.


A begóniák betegségei

Lisztharmat

A begóniákat leggyakrabban támadó betegség a lisztharmat, amely főként ősszel jelentkezik, amikor csökken a hőmérséklet. Ha emellett hanyagoljuk a növényeinket és rendszeresen kiszárítjuk a földjüket be lehet indítani a visszaszámlálót a betegség megjelenéséig. Könnyen felismerhető a leveleken megjelenő fehéres, lisztes bevonatról.

Forrás: Wikipedia

A lisztharmat egy gombás betegség, elsősorban széllel terjedő spórák révén fertőz. Ezek a spórák a növények levelére, szárára kerülve nedves, párás környezetben könnyen csíráznak, és megtelepednek. A fertőzés továbbterjedését elősegítheti a sűrű növényállomány, a gyenge légáramlás és a fertőzött növényi maradványok jelenléte is.

A lisztharmat elleni hatékony, vegyszerek nélküli megoldás egy egyszerű szódabikarbóna alapú keverék alkalmazása. Ehhez keverjünk össze 3-4 gramm szódabikarbónát egy liter vízzel (Fontos, hogy ne lépjük túl ezt az adagolást, mivel a túlzott koncentráció megégetheti a begóniák érzékeny lombját!). A fertőzött levelek eltávolítása után – az eszköz fertőtlenítéséről és a levelek azonnali műanyag zacskóba helyezéséről mindenképp gondoskodj, hogy elkerüld a spórák terjedését – permetezzük be a növényt a keverékkel. Ez a keverék a levelek és szárak pH-jának megváltoztatásával fejti ki hatását, mivel lúgos környezetben a gombák nem képesek szaporodni, így megakadályozza a fertőzés tovább fejlődését.

Fontos elővigyázatosági lépések:

  • A permetezést lehetőleg reggel végezzük.
  • A frissen kezelt növényeket néhány napig védjük a közvetlen napfénytől, hogy elkerüljük a levelek sérülését.

Tripsz

A tripszek nem különösebben kedvelik a begóniákat, főleg, ha a közelben finom monstera, philodendron vagy anthurium található. Ha mégis megtámadják a tripszek, magukat a kártevőket néha nehéz kiszúrni (különösen a fehér pettyes mintázatokon), azonban nagyon jellegzetesen, a levél és a levélnyél találkozásánál kezdenek elfeketedni a levelek. Ilyenkor gyanakodjunk tripszre és nézzük át alaposan a növényünket!

Gyapjastetű

Ha a begónián gyapjas tetű jelenik meg, nehezebb lehet megszabadulni tőlük, mivel szívesen rejtőznek el a szárak tövében. Amennyiben a rendszeres ellenőrzés és kezelés ellenére sem sikerül eltávolítani őket, érdemes radikális metszést végezni a fertőzött lombon, vágjuk vissza amennyire csak szükséges. Drasztikus megoldás, de általában hatékony, és a begóniák gyorsan regenerálódnak, leveleik néhány hét alatt újra nőnek.

A gyapjas tetű általában nem jelent problémát a nádbégóniákon, könnyen észrevehetőek, nem tudnak úgy elbújni, mint a bokros társaik esetében.

Begónia típusok (a teljesség igénye nélkül): 


Nádbegóniák/bambusz-szárú begóniák (Cane-like begonia)

Ahogy a nevük is sugallja, ezeknek a begóniáknak vastag, bambuszra emlékeztető, egyenes száraik vannak.

A legelterjedtebb a sokak által kedvelt Begonia maculata ‘Wightii”. Óriási népszerűsége ellenére nem feltétlenül a legjobb választás kezdő begóniások számára, mivel az első évben (amíg stabilabbá nem válik) a nevelése kicsit problémás lehet. Akárcsak sok más, kereskedelemben kapható begónia esetében, a fő gondot az a termesztőközeg jelenti, amelyben árusítják – ez a tőzeges, könnyen kiszáradó, tömör közeg ugyanis egyáltalán nem ideális a beltéri neveléshez.

Néhány tipp, hogy életben maradjon a Begonia maculata “Wightii”-d:

  • Átületéshez a bolti közegből először finoman vedd ki a cserépből. Ha nagyon sűrű, tömör masszában van, ami lassan szárad ki, finoman verd le a közeg egy részét, de ne bolygasd meg a gyökereket nagyon! Amennyi lejön róla, lejön, a többit hagyd a gyökérzeten. Ne tedd át rögtön nagyobb cserépbe, mehet ugyanabba a cserépbe vissza úgy, hogy a hiányzó közeget saját laza földmixeddel pótlod.
  • Ne öntözd túl, várd meg míg kiszárad a közeg teteje. Ehhez segítség, hogyha megemeled a cserepet és nehéznek érzed, még sok benne a nedvesség.
  • Olyan helyre rakd, ahol tényleg sok fényt kap, pl. déli, nyugati ablak vagy növénynevelő lámpa alá.
  • Vágj le róla egy szárat, hagyj rajta 2-3 levelet és rakd be egy pohár vízbe. Ha az anyanövény nem éli túl a kertészeti közeget, még mindig tudsz saját növényt nevelni. Akkor ültesd be saját közegbe, ha sok, 15 centinél hosszabb gyökeret növesztett a vágat! További információkért olvasd át cikkünk a begóniák szaporításáról. 
  • Ne ültesd soha túl nagy cserépbe.

Könnyen nevelhető nádbegóniák: Begonia ‘Corallina de Lucerna’, Begonia ‘Crackling Rosie’, Begonia ‘Sophie Cecile’, Begonia ‘Argenteo-Guttata, Begonia ‘Comte de Miribel’, Begonia albopicta, Begonia aconitifolia, Begonia ‘Angel Wings’, Begonia ‘Snowcap’, Begonia ‘Little Miss Mummy’, Begonia ‘Highway’, Begonia 'Black forest'.

Ezek mind gyorsan nőnek és nagyon hálás növények, ha biztosítjuk számukra a megfelelő körülményeket, azaz elsősorban sok fény és rendszeres tápoldat. 🌿 Ezen kívül nincsenek extra igényeik, így kezdőként elsősorban ezekből válogass. 

Rizómás begóniák (Rhizomatous begonia)

Ahogy a nevük is sugallja, ezeknek a növényeknek van egy (többé-kevésbé látható) rizómájuk, és általában szívós, ellenálló növények.

Könnyen nevelhető rizómás begóniák: Begonia ‘Autumn Ember’ (a levelek színe változik a fény intenzitásától függően, világos zöldtől pirosig), Begonia Pavonina, Begonia ‘Tamo’, Begonia erythrophylla, Begonia ‘Gryphon’, Begonia ‘Silver Jewell’, begonia ‘Sisquoc’, Begonia ‘ferox’, Begonia ‘kingiana’, Begonia manicata.

Balra: Begónia Pavonina, jobbra: Begónia ‘Autumn Ember’

Bokor-habitusú begóniák (shrub-like begonia) 

Általában szétágazó, bokros növekedésű növények.

Begónia listada


Könnyen nevelhető bokor-habitusú begóniák: Begonia listada, Begonia brevirimosa subsp. exotica, begonia soli-mutata (ennek kivételesen kevés fény kell, hogy szépen fejlődjön), begonia bahiensis, begonia venosa, begonia angularis, begonia incana.

Balra: Begónia angularis, jobbra: Begónia Brevirimiosa

Rex begóniák

Végtelen számú Begonia rex hibrid létezik, amelyek mind egy ázsiai fajból, a Begonia rex-ből származnak. Ezt a növényt Indiában, Asszámban fedezték fel, és körülbelül 1856-ban vezették be Európába.

Az eredeti Begónia Rex 

A rex hibridek általában kényesek, gondozásuk egy kis tapasztalatot igényel. Nagyobb kihívás, de nem lehetetlen küldetés! Változatos, szép leveleik miatt a holland kertészetek rengeteg rex hibridet termesztenek. 

Sajnos nem megfelelő gondozás miatt sokszor nem maradnak életben vásárlás után hosszú távon, így a növénytermesztésben a fast fashion termékkel állíthatóak párhuzamba. Ráadásul sokan Rex hibridekkel kezdik a begónia gyűjtést, majd mondanak le miattuk végleg róluk. 

A rex hibridek a fent leírt körülményekkel szépen fejlődnek, ha ügyelünk rá, hogy tényleg ne szenvedjenek hiányt semmiben. Egyetlen „hibájuk”, hogy nehezen tűrik, ha nem megfelelően gondozzuk őket és ezt drámaian adják elő - ilyenkor szokott történni a jellegzetes (akár 1-2 nap alatt történő), híresen gyors begónia Rex elhalálozás. A leggyakori probléma itt is a kevés fény + lassan száradó közeg kombinációja. Szerencsére létezik néhány hibrid, ami viszonylag szívós és jól tűri a megpróbáltatásokat. 

Könnyen nevelhető rex hibridek: Begonia ’Conga’, Begonia ’Fedor’ – ezek nagyon szépek és szívósak.

Balra: Begónia Conga, jobbra: Begónia Fedor

Itt is jó ötlet lehet néhány levelet lecsípni a frissen vásárolt rex hibridből és azokból saját növényt nevelni. (Ehhez olvasd át cikkünk a begóniák szaporításáról) A saját közegben, körülményekben nevelt szaporulatok általában jobban fejlődnek és ellenállóbbak, mint a boltban vásároltak.

Terráriumi begóniák

Végezetül leírnék néhány szót a terráriumi begóniákról. Hihetetlenül változatosak, rengeteg féle színű, árnyalatú, mintájú lombozattal, így könnyen rabul ejthetik a szívünket. 

Megfelelő fejlődésükhöz folyamatosan magas, körülbelül 90%-os páratartalomra és meleg környezetre van szükségük. Ha nem akarsz még terráriumot építeni, de szeretnél különleges terráriumi begóniát nevelni, használhatod a szegény ember terráriumát, azaz az átlátszó műanyag dobozt vagy egy kisebb üvegbúrát. 

Néhány könnyen nevelhető terráriumi begónia: Begonia bipinnatifida, Begonia chloroneura, Begonia burkilii, Begonia rajah, Begonia ningmingensis var. bella, Begonia malachosticta, Begonia blancii, Begonia polilloensis. 

Balra: Begonia burkilii 'silver edge', jobbra: Begonia longiciliata és Begonia chloroneura (jobb sarok)


Ezeket a begóniákat is a fentebb részletezett termesztőközegben lehet nevelni, vagy egy másik, nekem nagyon jól bevált közeg kényesebb terráriumi begóniákhoz: akadama (bonsai-hoz használt savanyú ph-jú közeg), perlit, kisszemű kéreg, kertészeti szén, magas tőzegmoha tartalmú földkeverék, gilisztahumusz.

A begóniákat gyakran alaptalanul tartják nehezen nevelhetőnek, pedig sokkal egyszerűbb a gondozásuk, mint azt sokan hiszik, és egyáltalán nem érdemlik meg rossz hírnevüket. Hihetetlen változatosságuk végtelen lehetőséget kínál a növénykedvelők számára, az otthoni zöld dzsungelt pedig mindig feldobja egy-egy színes, különleges megjelenésű begónia. 

Egy kis kíváncsisággal, megfelelő gondozással és a könnyen tartható fajták kiválasztásával hamar rá lehet kapni ezeknek a különleges növényeknek a szépségére. Miért ne adhatnál nekik egy esélyt?

 Nagyon köszönjük a cikket és a képeket Szontágh Sárának, akit az Instagramon bloom_plantes néven találtok meg! ✨✨

Kövessétek Instagram és Tiktok oldalunk is, hogy mindig elsőkézből értesüljetek legújabb cikkjeinkről és informatív videóinkról!

 

Szólj hozzá

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a megjegyzéseket közzétételük előtt jóvá kell hagyni