Növénynevelő kihívás 2024 - beszámolók, 5. rész
Tavaly meghirdetett növénynevelő kihívásunk ötödik fordulójához értünk.
Ha az előzményekre vagy kíváncsi, kattints ide, ahol ismertetjük a versenyzőket, itt az első részt, itt pedig a többi részt olvashatod.
A résztvevők mindannyian 3 +1 baby növényt kaptak (Macodes petola, Hoya cv Chouke, Amydrium medium silver és egy Epipremnum pinnatum skeleton key vágat)
Lássuk az új beszámolókat. :)
Sallai Bence
Macodes petola
Továbbra is a két hónap egy levél tempóban növekszik. Az előző beszámolómban említett új növekedési pont mellett egy második is megindult. A gyökerei mostanra leértek a cserép aljára. Ennek különösen örültem, mert teljesen gyökér nélkül érkezett, és azóta sem tudtam sokat arról, hogy mi történik a földjében. A legnagyobb kihívás ezzel a növénnyel eddig az volt, hogy folyamatosan bepöndörödtek a levelei. Ezt a túl sok fénynek tulajdonítottam, úgyhogy rakosgattam ide-oda, hátha megtalálom neki a legideálisabb viszonyokat. Mostanra úgy tűnik, hogy megtalálta a helyét, mert az utolsó két levele már alig pöndörödött.
Hoya Chouke
Mindkét szárán hozott egy virágkezdeményt. Még nem biztos, hogy lesz is belőlük virág, mert az egyik, amelyik korábban jelent meg, hetek óta nem tűnik úgy, mint ami fog is valamit csinálni. Nyár eleje óta a legtöbb napfényt kapó ablakpárkányon tartom. Ahogy a hoyáknak utánanéztem, hajlamosak erős fény re védekezésül antociánokat termelni, amelyek a sárga és piros különböző árnyalataira színezik a leveleiket. Kíváncsi voltam, ennél a fajtánál is elő lehet-e ezt a hatást idézni, és mintha a legújabb levelei már narancssárgábbak lennének, mint a korábbiak. A növényen látszik is, hogy kevesebb fénnyel is beérné, folyamatosan az ablaktól befele, a sötét fele nyújtózkodik.
Epipremnum Skeleton Key
Az előző beszámoló utáni napokban átmozgattam a napfényesebb ablakkal szembe körülbelül fél méterre, hamarosan hozott egy új levelet, amelyen már látszik, hogy kezdi elveszteni a szabályos formáját. A léggyökereivel erősen kapaszkodik, az egyik el is kezdte körbeölelni a deszkát. Az új, szabálytalan levelek nem lettek méretben nagyobbak, remélem a következő levelekkel ez is beindul.
Amydrium medium Silver
Amikor az epipremnummal együtt átmozgattam már 4 levél nélküli szárszakaszt növesztett, azután még egy szakasz után hozott egy nagyon szép, méretes levelet, amely legalább a duplája az előzőnek. Ezután, míg ezt a levelet érlelte újabb két levél nélküli szakaszt növesztett, amelyeket most egy új levél fog követni. Remélem, a továbbiakban a levelek közötti hézagok mérete csökkenni fog, mert ezek a nagy lukak sokat elvesznek az esztétikai élményből. Ez esetben érdemes több tövet ültetni egymás mellé, hogy a hézagokat kitöltsék. Ezzel a növekedési habitussal le is hagyta már az epipremnumot, kb 35 cm-nyire kapaszkodott fel a deszkára, szemben a másik növény 30 cm-jével. Érdekesség, hogy míg az epipremnum léggyökerei oldalra, lefele ívelően, addig az amydriumé szorosan a szár mellett párhuzamosan a föld fele nőnek.
Plásztán Zsófi
Büszkén mondhatom, hogy mindhárom növényem szépen fejlődött az előző fordulóhoz képest. Habár mi, emberek, nem mindig viseljük jól a nyári meleget, a növénykéim szemmel láthatóan élvezik ezt az időszakot. Jó érzés volt látni, hogy milyen jól alkalmazkodnak a megváltozott klímához és még nagyobbak, zöldebbek lesznek.
A nyári meleg és az optimális páratartalom szemmel láthatóan sokat segített nekik, igazán örömteli és inspiráló volt számomra minden nap megfigyelni őket. A képek elkészítésében ezúttal egy négylábú segítőtárs is résztevett. Fogadjátok a képeket és az egyéni leírásokat szeretettel:
A macodesem továbbra is gyönyörűen fejlődik, a sarjak mellett egy virágszárat is elkezdett fejleszteni a kis üvegházában, aminek nagyon örülök. Ő az első Macodes a gyűjteményemben, nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz a virágja, amikor kibontja.
Az amydriumomat az előző forduló előtt visszavágtam. A növényem egy hosszú hajtást növesztett, amin nem fejlődött egy levél sem, ezért rövid ötletelés után a hajtást levágtam. És milyen jó döntés volt! Azóta 3 új növekedési pontja is van, amikből 3 nagy és szeldelt levelet nevelt.
Habár a hoya esetében voltam a legbizakodóbb a virágzás tekintetében, a kis macodes megelőzte őt. De nincs okom a szomorkodásra, mindig meglep 1-1 új levéllel. Ha kitartóan gondozom biztos meglep majd egy virágkocsánnyal is.
Bérczes Kornél
Macodes petola
Sajnálatos módon a kis orchideát magára hagytam egy hosszabb nyaralás idejére, amikor a nagy meleg miatt gyorsan kiszáradhatott. Ennek következtében eléggé szétcsúszott szegény. Gondatlanságom nyoma visszaköszön megváltozott küllemében, mint ahogy a képen is látszik. Az esetet nagy tanulságnak nem mondanám, mert várható volt, hogy ha a nagyon kiszárad a moha amiben van, akkor súlyos következményekkel kell szembenéznem. Újra elvesztettünk egy alsó levelet. Amennyire örültem a legutóbbi pozitív változásainak és megindulásának, most legalább annyira kerültünk gyász fázisba. De remélem még menthető a kapcsolatunk. Igyekszem dolgozni a bizalom újraépítésén.
Hoya Chouke
Róla most sincs nagyon mit írnom. Nem csinál semmit. Van. Vegetál. Nincsenek tervei az életben. A körülbelül egy évvel ezelőtti állapota óta azt hiszem, hogy két-három levelet hozott. Az összes közül őt locsolom a legritkábban, mert sokkal lassabban szárad a földje. Ez azt jelenti, hogy még a nyári időszakban is körülbelül két hetente kap inni, ami a többieknél egy-másfél hét, időjárástól függően.
Amydrium medium silver
Az amydriumom látványosan fejlődött a két hónappal ezelőtti állapotához képest. Új leveleket is hozott, illetve a meglévők szépen szeldeltté váltak. Az előző két növény lehangoló helyzetének feldolgozásán mindenképpen segít a látványa. Támasztékát abszolút figyelmen kívül hagyja, semmi jelét nem mutatja annak, hogy szeretne valamibe kapaszkodni, esetleg gyökerezni.
Epipremnum Skeleton key
A korábbi levélsárgulást szerencsére befejezte, nem romlott tovább az állapota, sőt. Két három emeletet fejlődött is talán. Egyre nagyobb leveleket hoz, viszont egyik sem szeretne hasonlítani a legalsóhoz. Egy átlagos epipremnum pinnatumként viselkedik. Ha közel egy év alatt nem skeleton key-esedett be, szerintem már nem is fog, amit sajnálok. Viszont egy egészséges futóka még lehet belőle. Ezen dolgozom :)
Grósz Ágnes
Tombol a nyár, szépen fejlődnek a növényeim. A napokban 28-29 C a szobám hőmérséklete 49-50% páratartalom mellett. Mivel használok klímát, ez lemegy 25 C fokra, és a páratartalom is csökken ilyenkor. Igyekeztem úgy elhelyezni őket, hogy ne kapják közvetlenül a hideg levegőt. Bár pl. a Zámia közvetlenül kapja, de semmi baja, szerintem még élvezi is. De a kényesebbeket óvom ettől. Ja, és a klímából lecsapódó kondenzvizet felfogom a gangon és ezzel locsolok.
Macodes petola
Nem vagyok elégedett. Már annyi mindent próbáltam. Volt üveg vázában, tőzeges földben agyag cseréppel, borítottam rá búrát a páratartalom miatt, mégis pöndörödnek a régebbi levelei. Igyekszik ő, mindig hoz újabb leveleket, de valamiért szenvedni látom, nem igazán érzi jól magát. Kártevője nincs. Szóval megint kitettem egy macerának, átültettem egy kókuszrosttal kevert laza földbe. Hátha jobban megindul. Mivel a szoba páratartalma jelentősen csökkent, a kedvezőbb mikroklíma miatt kapott egy „kalapot”. (Három pálcika tart egy esernyő szerű átlátszó műanyag búrát fölötte).
Skeleton key
Csodásan fejlődik. Barkácsoltam neki egy moha karót, amit időnként átitatok vízzel. A tizedik levele már felvette a jellegzetes formát, remélem a képeken is jól látszik. Rohamosan fejlődik a 11. és 12. levélkéje is. Ablakban van, ahol reggel napozik, utána szűrt fény éri. Tápoldatos kondenzvízzel locsolom, a nedves moha karó biztosítja a magasabb páratartalmat. 12 cm-es agyagcserépben lakik.
Amydrium medium silver
Az elmúlt beszámolóimban hangsúlyoztam, hogy felnyúlt leveleket növesztett. Visszavonom, mert a fejlődését látva rájöttem, hogy ő egy ilyen növény. Hosszabb a levélnyél mint ahogy képzeltem. A felnyúlt, gyengécskének tűnő levelek szépen megerősödnek. Ő is kapott egy általam barkácsolt kis moha karót. A legelső icipici levele már sárgul, de még a helyén van. Ezzel együtt öt levele van, és egy újabb hosszú hajtáson fejlődik a hatodik is. A kifejlett ötödik levél gyönyörű ezüstös színű, nagyobb mit a szétnyitott tenyerem. Hamarosan át kell ültetni, mert kinövi a 1o cm-es agyag cserepét. Ugyanúgy mint a skeleton-nál, átnedvesítem a moha karót, és tápoldatos kondenzvízzel locsolom. Nagyon különleges, szép növény.
Hoya chouke
A legnagyobb meglepetés számomra. Hosszas macerálás, átültetés, karózás, lógatás után úgy tűnik végre megtaláltam mi áll neki a legjobban. Eszembe ötlött, hogy kaptam egyszer régen egy ajándékkosarat, pont jó lenne. Így hát beleköltöztettem. Szépen fejlődött felakasztva is, hozott hosszú, inda szerű hajtást, elágazott és az új szár a másik irányba kezdett nőni, de nem nézett ki jól. Szerintem ez a kosár ideális neki, szépen befutotta jobbról-balról, és a levelei is nődögélnek. Egyszer csak valami furcsa bigyót vettem észre a szárakon, ami nem levél. Gyorsan makró fotó, segítségkérés a lányomtól. Gyanítottam, hogy virág kezdemény, de ahhoz még túl fiatal, hogy az idén virágozzon. A lányom talált is egy angol nyelvű oldalt, ami választ adott a kérdésre. (www.houzz.com/discussions/1969665/is-this-the-starto-of-a-flower)
Kálmán Viktória
A beszámolóm nem lesz túl tanulságos. Sajnos történt pár dolog az életemben, ami elvitte a fókuszt a növényeimről, ezért kevesebb időm és energiám volt velük foglalkozni. Meg is látszik szegényeken.
Az ékszerorchidea a nyaralás alatt megadta magát az enyészetnek. A „jól meglocsolom, kompenzálva hogy nem úgy kap vizet mint szokott”-hozzáállás nem volt az ínyére.
A hoya mindig mosolyt csal az arcomra. Keresi a helyét az ablakban. Elkezdett felkúszni a mellette lévő növények támasztékára.